Ders ve Sınav ile ilgili sorunlar ve çözümleri

Ders ve Sınav ile ilgili sorunlar ve çözümleri

Mesajgönderen drfsdere » Pzr Ara 23, 2012 1:13 am

Aile Hekimliği 2. Aşama Uyum Eğitimi Sistemi ile ilgili Sorunlara Çözümler

Sayın Aile Hekimimiz,
Ders ve sınavlarla ile ilgili sorularınızı bu bölümde paylaşabilirsiniz.

Dersler nerede?

Dersler online olarak http://ahuzem.ybu.edu.tr/ adresinde verilmekte olunup, aile hekimleri arasındaki iletişim sağlama olanağını ve ders ile ilgili bilgi paylaşımlarını platformumuzda bulabilirsiniz.

Öncelikle sisteme giriş yaptığınıza, Eğitim İhtiyacı Belirleme Anketi’ni ve İhtiyaç Belirleme Formu’nu doldurduğunuzdan emin olunuz. Bu aşamaları geçmeden dersleri takip edemezsiniz.
Kayıt olduysanız aşağıdaki yönergeyi uygulayarak derslerin bulunduğu yere girebilirsiniz.
1. Sisteme girdiğinizde sol üst köşedeki "Derslerim" başlığı altında "AİLE HEKİMLİĞİ" yazan yere tıklayınız.
2. Ekranın ortasına "Konu Özeti" yazan bir bölüm açılacaktır.
Dersler Konu Özeti bölümünün altında, her hafta için ayrı ayrı listelenmiştir.
Not: Derse başlamak için öncelikle ön testi doldurmalısınız.

Ön test / Son test ne demektir?

Ön Test: Her dersin (ikiye bölünmüş derslerin sadece ilki) öncesinde sizlere yöneltilen testler, konuyu ders öncesinde ne kadar bildiğinizi tespit etmeye yönelik testlerdir. Başarı kriteri olarak değerlendirilmeyecektir.
Son Test: Her dersin videosunu en az video süresi kadar izleyip tamamladıktan sonra aktif olan son testler ise anlatılan dersi ne kadar öğrendiğinizi ve eğitimin size ne kattığını ölçmek için yapılan testtir. Sayı sınırlaması yoktur. Son testte en az 3 soru yapınca, sonraki derse geçebilirsiniz.
Tüm eğitim sonunda ise ayrıca bir final sınavına girmeniz gerekmektedir.

Son test açılmıyor / Son teste giremiyorum

Son teste girebilmek için ön testi yapmış ve dersin videosunu izlemiş olmanız gerekmektedir. Ders videosunu ileri-geri alabilir, durdurup yeniden oynatabilirsiniz. Son teste cevap vermeden önce istediğiniz süre boyunca ve istediğiniz kadar ders videosunu izleme hakkınız var.

Final sınavında 100 üzerinden yetersiz not alırsam ne olur? Ne yapmam gerekli?

Sınavdan başarılı sayılabilmeniz için 100 üzerinden 70 almanız gerekmektedir. Başarılı olamadığınız taktirde bir kez bütünleme sınavı yapılacaktır. Yine başarısız olmanız halinde, sonuçlarınız Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna bildirilecektir. Değerlendirmeyi Türkiye Halk Sağlığı Kurumu yapacaktır.

Testte herhangi bir sorunun hatalı / eksik / geçersiz olması durumunda ne yapmalıyım?

Bu tür hataları platformun ilgili forumundan paylaşınız. Sorun ilgili kişilerce cevaplanacaktır.

Ders notu/eğitim materyali paylaşacak mısınız? / Ders notu olacak mı?

Ders notları, AHUZEM üzerinde ön test cevaplanıp ders videosunu izledikten sonra aktif olmaktadır. Bunları bilgisayarınıza indirebilir, yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz. Ders videolarını ise telif hakkı kısıtlamaları nedeni ile sadece izleyebilirsiniz.

Aile Hekimleri İletişim ve Destek Platformu’nda herhangi bir eğitim materyali paylaşılmayacaktır.

Eğitim videoları ileride değişecek mi?

Bildiğiniz gibi tüm aile hekimlerini kayıt olurken anket, form, ön/son test gibi uzun bir süreç beklemektedir. Bu sürecin uzun olmasından dolayı aile hekimlerinin büyük çoğunluğu kayıtlarını tamamlayıncaya kadar sistemin sade tutulmasına karar verilmiştir. 4. haftadan sonra derslerde animasyonlar, hasta başı görüntüleri, detaylı bilgi almayı sağlayacak sunu ve videoların linklerinin konulması gibi yöntemler kullanılacaktır.

Bazı derslerin ön testi / son testi yok / bulamıyorum / girilmiyor.

Bazı konular uzun olduklarında dolayı 2 ders olarak işlenmektedir. (Baş ağrısı I-II, Ateş I-II vs.) Böyle durumlarda ilk dersten önce ön test, ikinci dersten sonra da son test olacaktır. Birinci dersin son testi ya da ikinci dersin ön testi olmayacaktır.

Bir yıl boyunca tüm videolar ve pdf notları sistemde aktif olacak mı? Ön test ve son teste ulaşıp tekrar tekrar gözden geçirme şansımız var mı? Dersleri bir ay hiç takip etmezsek herhangi bir kaybımız olur mu? Dersleri istediğim zaman izleyebilir miyim?

Tüm ders videoları ve ders notları sistemde kalmaya devam edecek, ancak ön ve son testler sisteme yüklendikten 30 gün sonra otomatik olarak sistemden kaldırılacaktır. Bu sayede devam-devamsızlıklar takip edilecektir. Aralık 2012 ayında yüklenenler, 1 ay süre ile kayıt imkanı sunulduğu için 60 gün sonra pasif hale gelecektir.

Dersleri mümkün olduğunca konulduğu hafta izlemenizi öneririz, yoksa ön-son test sorularını çözemeyebilirsiniz.

Sınav sonuçları nereden görebilirim?

Sadece kendi sınav sonuçlarınızı görebilirsiniz. Bunun için ilgili sınava (ön test ya da son teste) tıklayın. Açılan ekrandan Uygulamalar :olan yerdeki rakama basarsanız size sorulan soruları, doğru cevapları ve sizin verdiğiniz cevapları görebilirsiniz.

Sınav not sistemi nasıl işliyor?

Ön test ve son testler sadece eğitim öncesi ve sonrası durumunuzu değerlendirmek için kullanılmaktadır. Bu testler sizi derse motive etmek ve ders sonrası öğrenim düzeyinizi belirlemek için uygulanmaktadır. Son test sonucunda en az %50 başarı istenmesinin nedeni de budur. Bu sayede anlayamadığınız dersi istediğiniz sayıda tekrar etme ve kendinizi yeniden sınama şansı bulacaksınız. Ön ve Son test sonuçları başarı kriteri olarak değerlendirmeye alınmamaktadır. Ancak bu testler sayesinde devam durumu takip edilmektedir.

Ders Notlarına neden videoları izledikten sonra girebiliyoruz?

Eğitim aşamalarının bir parçası olarak bu şekilde planlandı.
drfsdere
Site Admin

Re: Ders ve Sınav ile ilgili sorunlar ve çözümleri

Mesajgönderen asdam » Çrş May 01, 2013 8:43 pm

bütün konular bittikten sonra yapılacak final sınavı yine internet üzerinden mi olacak..tüm ah aynı gün ve saatte mi katılacaklar...bilginiz varsa yanıtlarsanız sevinirim....
asdam

Dön Aile Hekimleri 2 ci Aşama Uyum Eğitimi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir